Czym jest „Barometr zawodów”. Czy to badanie oddaje realne zapotrzebowanie na zawody deficytowe w danym rejonie? W jaki sposób korzystać z „Barometru zawodów”?

„Barometr zawodów” jest okresową, a uściślając jednoroczną prognozą sytuacji w zawodach na tle krajowym, wojewódzkim lub powiatowym. Badanie ma charakter jakościowy. Najprościej rzec ujmując eksperci analizują statystyki dotyczące danych grup zawodowych, sprawdzając ilości osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędach Pracy. W kolejnym kroku na podstawie wiedzy i doświadczeń tworzą listę zawodów deficytowych w danym ustalonym rejonie (kraju, województwie, gminie).  Podczas panelu kluczowi eksperci analizują osobno sytuację dla kilkudziesięciu zawodów. Do 2019 roku badanie „Barometr zawodów” realizowane było równolegle do prowadzonego w całej Polsce badania ilościowego pod nazwą „Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych (MZDiN)”. Decyzją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od roku 2020 te zostały połączone w jedno wspólne badanie pod nazwą Barometr zawodów.

Barometr zawodów: w jakim celu?

Podczas sesji panelowych eksperci muszą znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania:

  • Jak zmieni się zapotrzebowanie na pracowników w danym zawodzie w nadchodzącym roku? Czy wystąpi: wzrost/równowaga/ spadek zapotrzebowania? Jakie będzie tempo tych zmian?
  • Jak będzie korelacja między dostępną siłą roboczą a zapotrzebowaniem na pracowników w danym zawodzie w nadchodzącym roku?

„Barometr zawodów” pozwala poznać sytuację zawodów w danym powiecie, województwie, czy sprawdzić jakich profesji brakuje na tle krajowym. To doskonałe narzędzie w planowaniu szkoleń i kursów zawodowych. W stosunkowo niedługim czasie w firmie Łętowski Consulting jesteśmy w  stanie wyposażyć uczestników szkoleń w potrzebne kompetencje, tak by zwiększyć ich szanse na rynku pracy. Aktualne szkolenia dostępne na naszej stronie (kliknij). Niektórzy eksperci krytykują roczny okres analizy. Ich zdaniem jest to zbyt krótki czas analizy. Młode osoby nie mogą podejmować  świadomych decyzji dotyczących swojego kształcenia. Konieczne jest poszerzenie badań o nowe, szersze perspektywy. Dzięki temu młodzież, podejmująca decyzje o kierunku kształcenia, będzie mogła korzystać z wyników analiz „Barometru zawodów” nie tylko na rok następny, ale na czas, gdy wkroczą na rynek pracy. Po 3-5 latach od rozpoczęcia kształcenia.

Barometr zawodów: gdzie znaleźć wyniki?

Wyniki badania dla kraju, województw i powiatów dostępne są na stronie internetowej barometrzawodow.pl