Na rynku pracy nieustannie jest duży ruch. Pojawiają się nowe zawody, stare odchodzą do lamusa. Niektóre zarezerwowane niegdyś wyłącznie dla jednej płci, dziś wymykają się poza te granice. Czy wciąż jednak istnieją zawody zarezerwowane dla jednej płci? Czy  występują typowo męskie zawody?

W firmie Łętowski Consulting od lat przyglądamy się z zaciekawieniem uczestnikom szkoleń. Są takie profesje, gdzie płeć nie stanowi żadnego wyznacznika. W równych proporcjach zarówno kobiety jak i mężczyźni chętnie podnoszą kwalifikacje z zakresu IT, uczą się języków obcych, doskonalą swoje umiejętności w sprzedaży i w obsłudze Klienta.

Czy istnieją męskie zawody?

Jest jednak pula zawodów zarezerwowanych wyłącznie dla mężczyzn, choć i od tej reguły też bywają wyjątki. Eurostat przedstawił  20 najpopularniejszych zawodów wykonywanych na terenie Unii Europejskiej i wskazał, w których przeważają mężczyźni. Wśród wymienionych znalazły się m.in. takie zawody jak: robotnicy budowlani i pokrewni, kierowcy i operatorzy pojazdów czy profesje związane z obróbką metali, mechanicy maszyn i urządzeń.

Mężczyźni powinni odetchnąć z ulgą także patrząc w przyszłość. Według raportu, który został opublikowany po Światowym Forum Ekonomistów na liście zawodów, na które popyt wciąż rośnie, znalazło się sporo męskich zawodów.  To odpowiedź na współczesne potrzeby rynku pracy oraz zmiany, które zostały wymuszone na pracodawcach podczas pandemii, a także wojny za naszą wschodnią granicą.

Wśród zawodów, które uchodzą za typowo męskie znalazły się:

  • pracownicy z branży informatycznej,
  • specjaliści sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (IA i Machine Learning),
  • analitycy z branży IT
  • specjaliści ds. Nowych Technologii,
  • monterzy,
  • serwisanci maszyn przemysłowych,
  • operatorzy maszyn,
  • mechanicy;
  • analitycy ds. cyberprzestrzeni.

Czy mężczyźni uczą się inaczej?

Czy patrzac na edukację i podnoszenie kompetencji zawodowych zauważamy jakieś istotne aspekty? Tak. Według raportu nt. Nowych Motywacji i Mobile Institute pt. “Kompetencje miękkie i potrzeba ich rozwoju: jak uczą się obecnie pracownicy?” format szkolenia, jego długość powinny być dostosowane do płci. Jak wynika z raportu mężczyźni oczekują od pracodawcy indywidualnych ścieżek rozwoju szkoleń wewnętrznych, które sami mogą wybrać . Dodatkowo mężczyźni lepiej oceniają dłuższe warsztaty, najlepiej powyżej 3 godzin (40% badanych).

Jak wskazują badania, już na etapie samej nauki czy podnoszenia kompetencji zawodowych, by zwiększyć efektywność szkolenia warto odrębnie podejść do każdej z płci.

Czy mężczyzna jest w lepszej sytuacji na rynku pracy?

I tak i nie. Według licznych raportów mężczyźni zarabiają lepiej i na rynku pracy mają po prostu łatwiej. Wynika to z tego, że kobiety część swojej kariery przeznaczają na budowanie ogniska rodzinnego – dosłownie! Nawet jeśli kobiety nie decydują się na założenie rodziny, to też ten start mają często utrudniony. Na szczęście granica w zarobkach z każdym rokiem stopniowo się wyrównuje. Według raportu pracuj.pl 61 procent Polaków uważa, że kobiety mają lepszą sytuację n rynku pracy niż 10 lat temu.