Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi pomysły na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Praca w wakacje daje możliwość nie tylko zdobyć dodatkowe finanse, ale przede wszystkim doświadczenie. To szczególnie istotne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na rynku pracy, ale też dla tych, którym trudno ponownie znaleźć zatrudnienie, np. po dłuższej przerwie (urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy L4).
Dodatkowy zarobek
To jeden z najbardziej istotnych aspektów – dodatkowy zarobek. Młodzież oraz studenci często okres wakacyjny, (jeśli nie w całości, to w części) traktują właśnie jako dodatkowy zastrzyk gotówki. Dla jednych będą to dodatkowe fundusze na wymarzone wakacje, dla innych pieniądze na dalszą edukację. Niezależnie od celu, liczy się efekt.
Wiedza i doświadczenie
Praca wakacyjna często traktowana jest jako przygodna i nie stanowi istotnego punktu na mapie naszej kariery. A jednak wiele mówi o kandydacie, zwłaszcza podczas rekrutacji na kolejne stanowiska. Wakacyjna praca przy sprzedaży pamiątek, przy obsłudze Klientów w kawiarni, czy jako ratownik wodny wiele mówi o zaangażowaniu, pracowitości, szacunku do pracy i samodzielności. Nie ma więc potrzeby omijania tego doświadczenia w CV, wręcz przeciwnie – warto się nim chwalić.
Praca na wakacje: w Polsce czy zagranicą?
Praca w Polsce wydaje się opcją nieco bezpieczniejszą. Okres wakacji to czas, w którym pojawia się bardzo dużo ogłoszeń: m.in. praca w ogrodnictwie, w magazynie, w motoryzacji, w gastronomii. Wśród ofert zagranicznych przeważają ogłoszenia związane z np. ze zbieraniem warzyw i owoców, pracą w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych, a także oferty pracy dla animatorów. Oferty zagraniczne mimo że nieco bardziej ryzykowne i wymagające dodatkowych nakładów finansowych (konieczność pokrycia kosztów dojazdu, noclegu, wyżywienia, itd.), są i tak atrakcyjniejsze pod względem stawki godzinowej, niż w Polsce. Dodatkowym atutem jest także możliwość podszlifowania umiejetności językowych. Sposobem na zarobienie własnych pieniędzy może być również praca przez Internet. Wśród ofert znaleźć można m.in. oferty płatnych korepetycji, wypełniania ankiet czy copywritting’u.
Warto czy nie warto?
Oczywiście, że warto. Każde, nawet najkrótsze doświadczenie jest kolejnym małym krokiem w przód do realizacji marzeń. Należy pamiętać, że prócz dodatkowych pieniędzy oraz doświadczenia, można również zdobyć znajomości zawodowe, które w przyszłości mogą okazać się najcenniejsze.