praca dla uchodźców

Napływ emigrantów z Ukrainy spowodował, że polski rynek pracy musi przejść niemałą transformację. Przede wszystkim konieczność zwiększenia liczby miejsc pracy dla migrantów jest aktualnie najistotniejszą kwestią. Aktualne regulacje prawne zezwalają na legalną prace migrantów na terenie naszego kraju. W związku z nowymi przepisami mają oni obecnie otwarty dostęp do rynku pracy, znika kwestia oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemca. Pozostaje jednak problem znalezienia przez nich zatrudnienia.

Praca dla uchodźców: zagrożenia

W tym aspekcie bardzo przydatna może okazać się współpraca w zakresie wsparcia w rozpoczęciu pracy w obcym kraju. W dużej mierze uchodźcy będą się zmagali z następującymi problemami:

  • brak płynnej umiejętności posługiwania się językiem polskim
  • brak kompetencji zawodowych
  • niewystarczające kompetencje, niedostosowane do polskiego rynku
  • problemu emocjonalne związane z poczuciem niestabilności, zagrożenia
  • konieczność sprawowania opieki nad małoletnimi dziećmi

Praca dla uchodźców: szanse

Dodatkowym aspektem jest to, że do Polski napłynęło dużo kobiet z dziećmi, co powoduje dodatkowe komplikacje na rynku pracy i potrzebę dużej elastyczności wśród pracodawców.

Z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny na początku marca wynika, że 14 proc. firm w Polsce planowało zwiększyć poziom zatrudnienia w ciągu trzech miesięcy. Ale w dużej mierze zwiększenie miejsc pracy dotyczy dziś branży produkcyjnej, logistycznej czy  pracy w handlu spożywczym. O ile w tych sektorach specjalistyczne kwalifikacje nie zawsze są potrzebne, to bariera językowa znacznie może utrudnić znalezienie zatrudnienia.

Stąd tak ważne jest dziś wsparcie migrantów na rynku polskim. W Łętowski Consulting już w przygotowaniu są projekty unijne, gwarantujące kompleksowe wsparcie na rynku pracy. Przede wszystkim dostrzegamy ogromne możliwości w podniesieniu kwalifikacji zawodowych kobiet. Jesteśmy przekonani, że specjalistyczne szkolenia  z zakresu np. usług kosmetycznych, opieki w przedszkolu, czy pracy na stanowiskach rejestracyjnych w dużej mierze wpiszą się w potrzeby migrantów z Ukrainy, zaspakajają jednocześnie potrzeby polskich pracodawców. Zadbamy nie tylko o kontakt pomiędzy uczestnikiem projektu a pracodawcą, ale przede wszystkim zagwarantujemy wsparcie w zakresie rozwoju kompetencji zawodowych, nauki języka polskiego i doradztwa zawodowego.