W pracy każdego człowieka przychodzą rożne etapy. Od ekscytacji i radości poczynając, na syndromie bore-out kończąc. Ale między zadowoleniem, a nudą w pracy jest jeszcze szereg innych zjawisk, których możemy doświadczyć podczas swojej zawodowej podróży. Dzisiaj krótko o dwóch zjawiskach, które rozwijają się podobnie. Omówimy czym jest i jak się objawia przerdzewienie i wypalenie zawodowe.
Wypalenie zawodowe i przerdzewienie
Zjawiska te mimo wielu podobnych symptomów są zgoła czymś innym. O wypaleniu zawodowym mówimy w momencie, gdy praca przestaje nas satysfakcjonować i narasta w nas wyczerpanie emocjonalne. Tracimy wiarę we własne siły i możliwości, co prowadzi do niezadowolenia z własnych osiągnięć, a w konsekwencji uczucia te przenosimy także na życie prywatne. Frustracja, brak wiary we własne siły, brak satysfakcji, izolacja od innych pracowników to sygnał, że musimy podjąć działanie.
O ile wypalenie zawodowe często dotyka już doświadczonych, długoletnich pracowników, o tyle przerdzewienie przytrafia się pracownikom młodym lub tym, którzy są aktualnie w środkowym okresie swojej kariery. To tzw. uczucie „utknięcia” na danym stanowisku i braku rozwoju lub możliwości wykorzystania swojego potencjału na 100 procent. To jednocześnie sytuacja przedłużającego się się znudzenia w pracy (więcej —>>> syndrom bore-out), gdy nie możemy w aktualnym miejscu pracy realizować wyzwań dopasowanych do naszych kompetencji .
Jak wykonywać swoje obowiązki, żeby praca przynosiła nam wyłącznie satysfakcję? Ważne jest dbanie o swoje zdrowie, potrzeby, relaks, czas wolny. Ważne by znaleźć coś, poza pracą.
Objawy przerdzewienia, tak jak w wypaleniu zawodowym, często są podobne do objawów depresji.
Jak rozróżnić wypalenie od przerdzewienia?
Masz dużo wyzwań i zadań, ale zbyt mało zasobów do pomocy, nie jesteś w stanie udźwignąć obowiązków? Doświadczasz wypalenia zawodowego. Jeśli sytuacja jest odwrotna, czujesz, że możesz więcej, masz doświadczenie, chęci i kwalifikacje, ale brakuje Ci wyzwań? Doświadczasz nudy, która prowadzi do przerdzewienia.
Jeśli mimo podjęcia rożnych działań nadal czujesz się w swojej pracy źle, może warto zastanowić się nad przebranżowieniem? Być może to ten moment, gdy warto nabyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe i podjąć nowe wyzwanie?
Z nami możesz bezpłatnie zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe, spotkać się z doradcą zawodowym, który pomoże Ci dobrać odpowiednią ścieżkę zawodową –>>> sprawdź aktualne kursy.