Na rozmowie kwalifikacyjnej padają pytania, zarówno te których się spodziewasz, ale też takie, które mogą Cię zaskoczyć, często wybijając z rytmu. Mają na celu sprawdzić Twoją reakcje na sytuacje nieoczywiste, stresujące. Gdy pada pytanie o wysokość wynagrodzenia, często czujesz skrępowanie i nie wiesz jak odpowiedzieć, by nie spalić swojej kandydatury już na początku rekrutacji. Z drugiej strony chcesz wiedzieć, jaka jest wysokość zarobków na danym stanowisku – to zupełnie naturalne. Jak więc przygotować się do rozmowy na temat wysokości zarobków? Jak odpowiedzieć na pytanie: „Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?”
Przede wszystkim SZCZERZE!
Jak rozmawiać o zarobkach?
- Ustal minimalne wynagrodzenie, które będzie dla Ciebie satysfakcjonujące na danym stanowisku. Koniecznie przemyśl tę kwestię jeszcze przed rozmową! Przeanalizuj koszty dojazdu, koszty utrzymania, wysokość wynagrodzenia w aktualnym lub poprzednim miejscu pracy.
- Zrób swój własny research, ile na stanowisku, na którym aplikujesz można zarobić w Twojej okolicy.
- Dowiedz się, jakie pozapłacowe benefity oferuje pracodawca. Być może okażą się dla Ciebie na tyle istotne, że będziesz w stanie nieco obniżyć oczekiwania finansowe.
- Przeanalizuj swoje predyspozycje i umiejętności – często może paść kontrpytanie: „co Ty jesteś w stanie zaoferować firmie” – bądź na to przygotowany.
Weź pod uwagę, że pytanie o oczekiwania finansowe może na pierwszym etapie rekrutacji w ogóle nie paść. Czy wypada zainicjować rozmowę o zarobkach? Jasne, że tak, ale warto zrobić to z klasą i wyczuciem. Możesz np. zapytać, z kim możesz rozmawiać na temat wysokości zarobków.
Jak odpowiedzieć na pytanie dotyczące wynagrodzenia?
Jest kilka sposobów. Możesz:
- podać konkretną kwotę wynagrodzenie,
- wskazać widełki, w ramach których chciałbyś się poruszać ,
- podać kwotę na okresie próbnym oraz zakres podwyżki po określonym czasie.
Podając wysokość oczekiwanego wynagrodzenia, koniecznie w kilku słowach uzasadnij je swoim doświadczeniem zawodowym i zdobytymi kwalifikacjami.
Jak obliczyć zarobki netto?
Zarobki brutto vs. netto – dla niektórych to wciąż spory problem, która kwota jest „na rękę”. Zapamiętaj: wynagrodzenie brutto to wynagrodzenie przed potrąceniem należności do ZUS i podatku. W sieci są dostępne kalkulatory przeliczające wynagrodzenie brutto na netto i odwrotnie. W przybliżeniu, wartość netto to brutto pomniejszone o ok. 30%. W trakcie rozmowy koniecznie zwróć uwagę, czy podana kwota jest wartością brutto czy netto!