Słyszałeś kiedyś o syndromie bore-out w pracy? To stosunkowo nowe zjawisko, które może prowadzić do wypalenia zawodowego, ale jest też szkodliwe dla Twojego zdrowia. To najprościej rzec ujmując: nuda w pracy!

Chociaż dla niektórych nierobienie niczego istotnego w pracy wydaje się być spełnieniem marzeń, w rzeczywistości stan ten może być szkodliwy nie tylko dla zdrowia psychicznego, ale i fizycznego. Osoby, które doświadczają nudy w pracy często skarżą się na bóle głowy, pleców, brak energii, przewlekłe zmęczenie. Ten stan może doprowadzić nawet do depresji.

Zdarza się tak, że wynudzenie u jednego pracownika wpływa znacząco na grupę ludzi z jego otoczenia, a nierzadko na funkcjonowanie całej firmy.

Jak rozpoznać pierwsze syndromy?

  • Wykonujesz zadania monotonne, powtarzalne, które nie przynoszą Ci satysfakcji?
  • Często masz wrażenie, że to co robisz nie ma znaczenia, jest nieważne?
  • Nie identyfikujesz się z firmą/marką?
  • Nie masz poczucia, że Twoja praca jest ważna?

Koniecznie zastanów się, czy nie dopadł Cię syndrom bore-out.

Kiedy powinna Ci się zapalić czerwona lampka? Szybki bore-out test

Gdy wykonujesz pracę poniżej swoich możliwości, to czujesz się niedoceniony, a Twoje codzienne zadania stają się przykrą koniecznością. To początek problemu. Dodatkowo Twoja praca wydaje się mało ważna, nie masz możliwości ubiegania się o awans. Rosnące poczucie braku realnego wpływu na działania firmy stają się przysłowiowym gwoździem do trumny. Niezadowolenie, apatia, brak kreatywności i chęci do działania powodują, że zaczynasz się nudzić. Twoje miejsce pracy dalekie jest od ideału. Nuda w pracy dokucza Ci niemal codziennie.

Czy to ze mną coś jest nie tak?

Nie zawsze jest to wina pracownika. Czasem to pracodawca nie ustala jasnych zasad, funkcji i ról, przez co pracownik czuje się zdezorientowany, jaka jest właściwie jego rola w firmie. Zdarza się również, że pracownik otrzymuje zadania i obowiązki poniżej swoich kompetencji. To również powoduje po jakimś czasie znudzenie, poczucie robienia czegoś mało istotnego.

W miejscach, gdzie priorytetem jest praca zespołowa oraz możliwość elastycznego czasu pracy, syndrom ten występuje rzadziej.

Przeciwdziałając nudzie w pracy, która może prowadzić do przerdzewienia (ang. rustout syndrome ), warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Co sprawia, że czuję się pełen życia, energii?
  • Co powoduje, że jestem zmęczony, niezadowolony?
  • Które wyzwania zawodowe dają mi poczucie spełnienia?
  • Jeśli mógłbym sam zadecydować, co chcę robić, to co by to było?
  • Co mnie motywuje, nakręca do działania?

Odpowiedzi pozwolą Ci zweryfikować, czy to, co dla Ciebie jest istotne zarówno w życiu, jak i w pracy, możesz zdobyć na obecnym stanowisku. Jeśli nie, to może czas na zdobycie nowych kwalifikacji i zmianę miejsca pracy?