W czasach pandemii oferta kursów internetowych znacznie się rozszerzyła. Konieczność pozostania w domu wcale nie oznacza konieczności rezygnacji z własnego rozwoju! Wręcz przeciwnie, coraz więcej osób przychylnie spogląda na kursy internetowe i różne formy edukacji on-line. Sprawdź, w jaki sposób wybrać odpowiednie szkolenie.
Korzyści płynące z edukacji on-line
- możliwość dostosowania formy i czasu trwania szkoleń do własnych potrzeb;
- niższa cena w stosunku do kursów stacjonarnych;
- możliwość nauki we własnym tempie;
- w czasach pandemii najbezpieczniejsza forma edukacji.
Kursy internetowe – jak wybierać spośród setki ofert?
Na co koniecznie musisz zwrócić uwagę wybierając kursy internetowe, aby podjęte działania były jak najbardziej efektywne?
Oto kilka obszarów, które koniecznie sprawdź!
Zakres tematyczny.
Zastanów się, jaki zakres szkolenia Cię interesuje. Przejrzyj ofertę kursów on-line i zdecyduj, czego się chcesz nauczyć. Jakie kwalifikacje będą Ci przydatne w dalszym rozwoju? Warto byś skupił się na tym, co jest Ci naprawdę potrzebne.
Program szkolenia.
Przed przystąpieniem do kursu koniecznie sprawdź program szkolenia. Dodatkowo niektóre formy udostępniają także możliwość pobrania darmowych materiały. Możesz przed przystąpieniem do szkolenia on-line zweryfikować, czy forma materiałów jest dla Ciebie przystępna i ciekawa. To szczególnie istotne, gdy masz do wyboru ten sam kurs na kilku platformach. Na podstawie programu szkolenia możesz porównać pozornie te same kursy nie tylko pod względem ceny, ale też zawartości merytorycznej. Istotne jest też nazwisko osoby prowadzącej lub odpowiedzialnej za przygotowanie materiałów. Sprawdź koniecznie, czy trener jest specjalistą w swojej dziedzinie. Pamiętaj jednak, że nie każde wartościowe szkolenie jest płatne. Sprawdź koniecznie ofertę szkoleń realizowanych w ramach projektów unijnych. Może się okazać, że szkolenie na wysokim poziomie, zgodne z Twoimi potrzebami będzie zupełnie za darmo!
Certyfikat/zaświadczenie ukończenia szkolenia.
Sprawdź, w jakiej formie otrzymasz potwierdzenie ukończenia kursu. Istotne będą informacje, czy aby uzyskać zaświadczenie lub certyfikat konieczne będzie wykonanie zadania/testu sprawdzającego zdobytą wiedzę. Zazwyczaj szkolenia, które sprawdzają umiejętności uczestników po zakończonym szkoleniu cieszą się większym zainteresowaniem: motywują do większej aktywności systematycznego wykonywania ćwiczeń. Dobrze też świadczą o samym organizatorze. Ukończenie kursu dla samego ukończenia niewiele Ci da, a nie odzyskasz straconego czasu.
Forma kształcenia.
Kursy on-line realizowane są w różnych formach: edukacja może być prowadzona na platformie e-learningowej, w której to Ty decydujesz kiedy poświęcasz swój czas na naukę. Inna formą szkolenia on-line są webinaria – spotkania na żywo, podczas których trener łączy się z uczestnikami za pomocą kamerki internetowej. Popularne też są metody hybrydowe. Prócz konieczności nauki w dowolnym czasie, dodatkowo musisz za pomocą łączy internetowych odbyć kilka spotkać z trenerem. Zdecyduj, która forma będzie dla Ciebie najlepsza.
Elastyczność pod względem czasu:
Sprawdź w harmonogramie, czy wszystkie zaplanowane terminy spotkań, realizacji zadań, testu końcowego są dla Ciebie realne. Przeanalizuj to na początku szkolenia, żeby w późniejszym terminie nie okazało się, że Twój kalendarz jest już zapełniony terminami, z których ciężko Ci będzie zrezygnować (np. wesele w rodzinie, wyjazd służbowy, udział w innym szkoleniu, itp.).
Opinie innych uczestników.
Poszukaj opinii na temat wybranego kursu w Internecie. Spróbuj przeszukać niezależne fora i strony, gdyż publikowane materiały będą najbardziej wiarygodne.
Możliwość kontaktu.
Nawiąż kontakt z osobą odpowiedzialną za dany kurs jeszcze przed zakupem. Dzięki temu dowiesz się, czy w razie wystąpienia jakiś problemów czy wątpliwości będziesz mógł liczyć na pomoc ze strony organizatora takiego kursu.
Jesteś gotowy, by rozpocząć edukację on-line?
DO DZIEŁA 🙂