Już wiesz z poprzedniego wpisu, jakie pytania na rozmowie rekrutacyjnej może zadać potencjalny pracodawca. Ale czy zastanawiałeś się, jak odpowiedzieć, gdy usłyszysz: Czy ma Pan/Pani jakieś pytania? Zazwyczaj stres działa paraliżująco i właściwie jedyne o czym myślimy, to że to już prawie koniec spotkania. Nic bardziej mylnego! Skorzystaj z możliwości zadania pytań, zwłaszcza jeśli nie wszystko jest dla Ciebie jasne. To postawi Cię także w korzystnej sytuacji i zaprezentujesz się przyszłemu pracodawcy, jako osoba zainteresowana i rzetelnie podchodząca do nowych obowiązków. O co możesz pytać na rozmowie rekrutacyjnej – podpowiadamy!
O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej
Zawsze o to, co jest dla Ciebie niejasne i wymaga dodatkowego wyjaśnienia. Możesz też skorzystać z naszej listy pytań. Podpowiadamy, jakie pytania możesz zadać:
- Jaki będzie zakres moich obowiązków?
Warto wiedzieć, jakie będą Twoje obowiązki w nowym miejscu pracy. Pozwoli Ci to przede wszystkim przeanalizować, czy posiadasz wszystkie potrzebne na tym stanowisku kompetencje. Nawet jeśli nie dostaniesz tej pracy, dowiesz się, jakie umiejętności mogą się przydać na podobnym stanowisku i z czego warto się doszkolić. W tym celu możesz skorzystać z bezpłatnych szkoleń z dofinansowaniem UE.
- Jakie cechy/umiejętności będą przydatne do pracy na tym stanowisku?
Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci przede wszystkim zweryfikować, czy nadajesz się do tej pracy. Istotne jest, czy będzie Ci ona sprawiała satysfakcję. Jeśli jesteś kreatywną duszą, pełną pomysłów i chęci działania, to pożądane cechy takie jak opanowanie, skrupulatność, spokój i analityczne myślenie chyba nie do końca opisują styl pracy, w jakim będziesz się dobrze czuł.
- W jakich godzinach wykonuje się pracę. Czy praca na tym stanowisku/ w tej firmie wiąże się z częstymi podróżami służbowym?
To istotne pytania. Odpowiedzi pozwolą Ci zweryfikować, czy godziny pracy nie będą kolidowały z Twoim życiem rodzinnym, pasjami i innymi zobowiązaniami.
- Jakie są w firmie możliwości rozwoju kariery i jakie wspieracie otrzymują pracownicy, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje?
Jeśli Twoim celem jest ciągły rozwój, nabywanie nowych kompetencji, inwestycja w siebie to zapytaj pracodawcę, jak ta kwestia wygląda w firmie, w której ubiegasz się o pracę.
- Na jakie trudności muszę się przygotować w początkowym okresie pracy?
Te informacje pozwolą Ci zwizualizować sobie pierwsze dni w pracy i mentalnie przygotować się do powierzonych zadań na nowym stanowisku. Będzie Ci wówczas łatwiej przekroczyć próg firmy pierwszego dnia, bo w głowie będziesz miał już plan działania.
- Jaki jest pakiet świadczeń socjalnych dla pracowników w firmie?
Aktualnie pracodawcy proponują bogate pakiety socjalne: opiekę medyczną i pakiety sportowe dla pracowników. Ponadto w niektórych firmach dostępne są bony świąteczne, wejściówki do kina, owocowe dni. Benefity proponowane przez pracodawców pozwalają pracownikom poczuć, że docenia się ich wkład w działalność firmy. Warto więc o to dopytać i dowiedzieć się, jaki jest stosunek przyszłego pracodawcy do tych kwestii.
Nie bój się pytać
Wciąż aktualne przysłowie: „Kto pyta nie błądzi” niech będzie jednocześnie dobrą wróżbą na kolejnej rozmowie!
POWODZENIA!