Praca po 50 – to dopiero wyzwanie. Czy jesteś osobą, która ukończyła 50 lat i aktualnie poszukujesz pracy? Utrata pracy po 50 roku życia jest szczególnie dotkliwa. Nie załamuj się! Prawdopodobnie Twoja sytuacja wcale nie jest tak trudna, jak myślisz, ale jest szczególna. Problem ze znalezieniem pracy po 50 roku życia często związany jest ze zbyt niskimi kwalifikacjami. Zdarza się, że pracodawca zarzuca osobom po 50 nieumiejętność podążania za trendami, brak znajomości języków obcych i odpowiednich programów komputerowych. Aktualna sytuacja pandemiczna w kraju również mocno przyczyniła się do zwiększenia bezrobocia wśród tej grupy wiekowej.
Praca po 50 – szczególne wyzwanie
Jeśli więc jesteś w tej szczególnej sytuacji, koniecznie sprawdź nasze rady, jak skutecznie znaleźć pracę i stać się atrakcyjnym na rynku pracy. Szansa na pracę po 50 roku życia jest duża, zwróć jednak uwagę na kilka wskazówek:
- CV – koniecznie sprawdź nasz poradnik, jak napisać atrakcyjne, przyciągające uwagę CV. Zwróć też uwagę na wizualną stronę swojego życiorysu – przydatne będą w tej kwestii zajęcia warsztatowe, szkolenia, a także pomoc młodszych członków rodziny.
- bezpłatne warsztaty radzenia sobie podczas rekrutacji, organizowane w Twoim mieście. Pomogą Ci pewniej poczuć się podczas spotkania z rekruterem. Sprawdź, jakie pytania mogą Cię zaskoczyć.
- warto też oczami pracodawcy spojrzeć na swoje kompetencje. Może rzeczywiście wymagają rozszerzenia? Pomocne będą szkolenia i kursy zawodowe, które aktualnie pozwalają nawet na całkowite przebranżowienie.
- Znajdź swój pomysł na prace po 50 roku życia. Sprawdź projekty realizowane z dofinansowaniem unijnym. W ramach dofinansowania unijnego możliwe jest także założenie własnej działalności gospodarczej. Masz jakąś pasję, a może potrafisz robić coś, co wyróżnia Cię na tle innych osób? Może warto więc rozważyć założenie własnej działalności i zaoferowanie usług zgodnych z Twoimi zainteresowaniami.
Kandydat po 50 – pokaż swoje atuty
Według badania cytowanego na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej www.50plus.gov.pl „produktywność pracowników rośnie w miarę stażu pracy, aż do emerytury”.
Nie skupiaj się na tym, jakich umiejętności Ci brakuje. Zawsze przecież możesz je nadrobić uczestnicząc w warsztatach czy szkoleniach. W rozmowie z pracodawcą wskaż przede wszystkim swoje atuty, których dzisiaj brakuje młodszym pokoleniom.
Sprawdź, które cechy Cię określają i opisz siebie w samych superlatywach:
- bogate, długoletnie doświadczenie – jeśli do tej pory byłeś zatrudniony, a utrata pracy wiąże się z zewnętrznymi czynnikami (pandemia, redukcja etatów, itp.) postaw na swoje bogate doświadczenie. Niezależnie od tego, w jakim charakterze pracowałeś wcześniej, masz coś, co Cię wyróżnia: doświadczenie pracy z ludźmi, reagowania na stresujące sytuacje, umiejętność pracy pod presją czasu.
- wiedza i doświadczenie życiowe – nawet jeśli do tej pory z różnych względów nie podjąłeś zatrudnienia, to jednak już jakiś czas żyjesz na tym świecie 🙂 Wykorzystaj ten fakt w rozmowie z pracodawcą.
- dobra organizacja – młode pokolenia ciągle za czymś biegną, są wielozadaniowi, ale jednocześnie nieco chaotyczni. Wykorzystaj to jako atut – pokaż, że dobra organizacja i plan działania wprowadzi w firmie ład i porządek.
- punktualność – dawniej nie było mowy o elastycznym czasie pracy, o możliwości pracy zdalnej. Z pewnością te doświadczenia wpłynęły na to, że dziś pokolenie po 50 roku życia punktualnie przychodzi do pracy.
- rzetelność i zaangażowanie – być może pracujesz nieco wolniej niż młodsze pokolenia, może potrzebujesz sprawdzić coś dwa razy? Wykorzystaj to jako atut. Pokaż, że pracujesz rzetelnie, a w każde powierzone zadanie angażujesz się na 100 procent.
- lojalność – doświadczeni pracownicy, zwłaszcza po 50 roku życia, cenią sobie poczucie stabilizacji i możliwość pozostania w jednej firmie aż do emerytury. Wykorzystaj ten fakt, że przywiązujesz się do miejsca pracy i pełnionej funkcji, pracodawca z pewnością doceni Twoją lojalność.
Trzymamy kciuki za nowe wyzwania zawodowe!