jakie-pytania-na-rozmowie-kwalifikacyjnej

Co może Cię zaskoczyć na rozmowie kwalifikacyjnej? Jakie pytania zada rekruter? Jak się zachować, gdy nie znasz odpowiedzi? W tym artykule udzielimy wskazówek, które z pewnością ułatwią Ci konfrontację na rozmowie kwalifikacyjnej 😊

Jak nie dopuścić do tego, by sparaliżował Cię stres?

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę na rynku pracy, czyj jesteś już wprawiony w bojach i to kolejna rozmowa, na którą Cię zaproszono, zawsze zabierasz ze sobą towarzysza – STRES. Uspokajamy – to nic nadzwyczajnego. Jedni po prostu radzą sobie z nim lepiej, inni nieco gorzej. Jak sprawić, żeby opanować stres i nie odciąć funkcji racjonalnego myślenia?

Przygotuj się!

W jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Masz już stosowny ubiór na rozmowę kwalifikacyjną, odpowiednio wcześniej przybyłeś na miejsce rekrutacji, witasz się z uśmiechem i pewnością siebie. Wielokrotnie przeczytałeś już poradniki, w jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. I nagle słyszysz pytanie, które kompletnie Cię rozbija, burząc wcześniej ułożony plan. Nie pozwól na to! Sprawdź wcześniej, jakich pytań możesz się spodziewać.

Czy istnieje gotowy schemat rozmowy kwalifikacyjnej?

Niestety nie! Nie znajdziesz w internetowych poradnikach gotowych odpowiedzi. Każda rozmowa kwalifikacyjna jest inna. Jej przebieg zależy od stanowiska, na które złożyłeś aplikację, obowiązków, jakie będziesz musiał wykonywać na danych stanowisku, czy wreszcie samego miejsca (coraz częściej pierwszy etap realizowany jest on-line – koniecznie przeczytaj, jak się przygotować do rozmowy on-line!). Istotne jest też, kto przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną: czy sam prezes firmy, czy pośrednik zajmujący się rekrutacją. I mimo że nie da się wcześniej ustalić przebiegu rozmowy, to zawsze w głowie można ułożyć sobie plan działania, próbując znaleźć odpowiedzi na przykładowe pytania.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, które mogą zaskoczyć

1.Co możesz wnieść do naszej firmy
Pytanie wcale nie jest trudne, pod warunkiem, że wcześniej zapoznałeś się z profilem firmy. Research przed rozmową jest konieczny, żeby wiedzieć, jakie cechy, mocne strony i zalety możesz wyeksponować na nowym stanowisku pracy. Odpowiadaj według schematu: cecha + uzasadnienie, np.:

 

Jestem dokładna i cierpliwa, co sprawi, że będę mogła zaproponować Klientkom Państwa salonu zdobienie zgodne z nowymi trendami np. zdobienie geometryczne (salon kosmetyczny).

Kreatywność to moja mocna strona. Wdrożę niestandardowe i ciekawe rozwiązania, co istotnie wpłynie na nowe projekty ulotek, katalogów i innych form reklamowych (praca w biurze projektowym).

 

Jestem uporządkowany, lubię ład i harmonię, ponadto regularnie biorę udział w szkoleniach, co jest szczególnie istotne podczas prowadzenia dokumentacji pracowników (kadrowa).

2. Wymień 5 zadań spinacza/ołówka/segregatora

Pierwsza Twoja myśl, „to chyba żart”. Najgorsze co możesz zrobić, to nie odpowiedzieć na to pytanie, Rekruter sprawdza Twoją kreatywność, nieszablonowe myślenie i odporność na stres. Spróbuj zaskoczyć odpowiedzią.

3. Jakie masz wady, słabe strony?
Nikt nie chce mówić o swoich słabych stronach, bojąc się jednocześnie, że to sprawi, że przestanę być atrakcyjny dla pracodawcy. Ale pamiętaj, nie ma ludzi idealnych, każdy ma słabe strony. Ważne, żebyś przedstawił je tak, by pokazać, że Twoja słaba strona jest jednocześnie Twoim atutem. Zobacz przykład:

Jestem perfekcjonistą i czasem zbytnio dbam o szczegóły.

Myślisz, że to Twoja wada? Dla pracodawcy, który szuka np. korektora tekstów, programisty czy księgowej to właściwie jest to zaleta! Swoje wady spróbuj dopasować do stanowiska na które aplikujesz i zamień je w atut!

4. Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
Odpowiadając na pytanie, zwróć uwagę, że rekruter chce sprawdzić, czy masz plan na swoja karierę, czy jesteś lojalny i na dłużej chcesz związać się z daną firmą, sprawdza jednocześnie Twoją motywację do rozwoju. Unikaj więc odpowiedzi „nie wiem”, „czas pokaże”. Spróbuj dyplomatycznie skoncentrować się na potrzebie własnego rozwoju i chęci zdobywania nowych kwalifikacji.

5. Co byś zrobił, gdybyś jutro wygrał milion?
Rekruter bada tu nie to Twoją kreatywność, ale przede wszystkim Twoją motywację do pracy, inną niż finansowa. Warto więc zaznaczyć, że praca to dla Ciebie nie tylko konieczność zarabiania, ale przede wszystkim możliwość pracy z ludźmi, nawiązywania nowych kontaktów, zdobywania kompetencji, rozwoju zawodowego, itd.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą być przeróżne. Lista pytań dostępna jest w wielu poradnikach. Przygotowując się do rozmowy spróbuj więc przećwiczyć swoje odpowiedzi, wypowiadając je na głos. Takie przygotowanie z pewnością doda Ci pewności siebie.

Trzymamy kciuki!