Dzisiejsza sytuacja na rynku pracy wymusza od pracodawców jak i pracowników użycia nowoczesnych środków komunikacji, zmiany stylu pracy i większej elastyczności. Sytuacja epidemiczna, skłoniła wielu pracodawców do prowadzenia rekrutacji zdalnych z użyciem Skype lub innych komunikatorów. Rozmowa rekrutacyjna on-line to często pierwszy etap rekrutacji.
Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej na Skype lub innym dostępnym komunikatorze
Czy taki sposób rekrutacji jest łatwiejszy? Dla rekruterów tak, ale dla kandydatów już nie. Podczas stacjonarnej rozmowy sami dla siebie jesteśmy wizytówką, ale już podczas rozmowy on-line wizytówką jest także otoczenie.
Rozmowy zdalne będą co raz popularniejsze i z czasem staną się czymś oczywistym nie tylko przy rekrutacjach międzynarodowych czy związanych z podjęciem pracy w firmie, której siedziba jest oddalona o 200 km.
Rozmowa rekrutacyjna: co zrobić by przygotować się do niej odpowiednio? Oto kilka wskazówek krok po kroku 😊
KROK 1: Otrzymujesz zaproszenie do rozmowy o pracę w formie on-line
Dzwoni rekruter i zaprasza Cię do rozmowy na Skype. Nie korzystasz z tego komunikatora. Nie wypada licytować i z własnej inicjatywy proponować innego komunikatora. Jest to po prostu nieeleganckie. Dziękujesz za zaproszenie i instalujesz wymagany komunikator. Koniecznie zadbaj o to, aby Twój adres e-mail, który podasz rekruterowi składał się z imienia i nazwiska, a nie ze zdrobnienia czy przezwiska np. rumpelskrzat1@vp.pl. Profesjonalny adres e-mail przyda się w niejednej sytuacji.
KROK 2: Przygotowanie otoczenia
Na rozmowę w formule on-line przygotuj pomieszczenie – najlepiej z jasną ścianą, lub regałem z książkami – zapunktujesz😊 Unikaj prezentowania siebie na tle mebli, nieporządku czy okna. Dbając o odpowiednie tło masz pewność, że rekruter nie będzie skupiał uwagi na Twoim otoczeniu i wyrabianiu sobie zdania o Tobie na jego podstawie.
Zadbaj o jasne pomieszczenie na rozmowę lub pomieszczenie dobrze oświetlone. Nie kieruj światła bezpośrednio na twarz ani też nie siadaj pod oknem, ponieważ osoba prowadząca rozmowę, nie będzie Ciebie widziała.
KROK 3: Przygotowanie sprzętu
Zanim połączysz się z pracodawcą, sprawdź prędkość połączenia internetowego, zamknij w komputerze wszystkie niepotrzebne aplikacje i strony, a jeśli coś się dzieje, co może wpływać na jakość połączenia podczas rozmowy – poinformuj o tym rekrutera. W razie zerwania połączenia, będzie wiedział co się dzieje.
Jeśli nie masz pewności co do działania swojego sprzętu komputerowego, zainstaluj aplikację w telefonie – być może będzie lepiej funkcjonować.
KROK 4: Ubiór i nastawienie
Nawet jeśli zdalna, to nadal jest to rozmowa rekrutacyjna. Zadbaj o swój wygląd, tak jakby rozmowa miała się odbyć w biurze u pracodawcy. Mając na sobie odpowiedni strój, dbając o fryzurę, a kobiety o makijaż, od razu będziesz inaczej rozmawiać. Poczujesz się pewniej i profesjonalnie. Jeśli otrzymasz pytanie, które będzie budziło Twoje wątpliwości co do odpowiedzi – nie szukaj jej przypadkiem w Googlach. Nie pisz ściąg na kartkach – będziesz zachowywać się nienaturalnie i osoba prowadząca rozmowę szybko to wyczuje.
KROK 5: Na 5 minut przed rozmową rekrutacyjną:
Przygotuj sobie miejsce rozmowy. Poproś domowników o zachowanie ciszy na czas rozmowy, zadaj o to by zwierzęta domowe były zamknięte w innym pomieszczeniu.
Kamerę ustaw na wysokości swoich oczu – Twój rozmówca będzie miał wrażenie, że patrzysz bezpośrednio na niego.
A na koniec wyobraź sobie, że jesteś na rozmowa rekrutacyjna odbywa się w biurze, żeby wypaść jak najlepiej 😊